Thursday, May 17, 2007

Eiki Nestor: Eesti Energia juhib valitsust

*Kirjutis ilmus 17. mail 2006 DELFI arvamusküljel.

Kuuldused valitsusliidus puhkenud suurtest erimeelsustest elektriaktsiisi kehtestamise osas on tugevasti liialdatud. Pärast seda, kui valitsus eelmisel neljapäeval otsustas kabinetiistungil kehtestada 5% suuruse elektriaktsiisi, keelas riigiettevõte Eesti Energia selle lihtsalt ära. Põhjus, miks suurettevõte jõuliselt valitsuse tegevusse sekkus, on lihtne. Eesti Energia on ise lähiajaks hinnatõusu kavandanud. Kui nüüd valitsuse otsus muudaks elektri hinna aktsiisi kehtestamise tõttu järgmisest aastast 4,7% kallimaks, siis tekib avalikkuses väga tugev vastuseis järgmisele elektri hinnatõusu soovile ning Eesti Energia jääks oma äriplaanis ette nähtud lisarahast lihtsalt ilma.
Just selle pärast saatis Eesti Energia eile oma ühe osakonna vahendusel — mis juhtumisi kannab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi nime — kirja, milles otsesõnu põhjendab vastuseisu elektriaktsiisi kehtestamisele Eesti Energia vajadusega tõsta elektri hinda.
Teised Eesti Energia tublid esindajad valitsuses, näiteks majandusminister Juhan Parts, tulid aga välja uskumatu mõttega, et elektriaktsiisi võib küll kehtestada, aga ainult siis, kui selle võrra vähendada keskkonna saastetasusid.
Hiljutise pronkssõduri kriisi ajal näitas Eesti riik, et suudab ennast ka väga raskes sise- ja välispoliitilises olukorras kehtestada. Tänasel valitsuse kabinetistungil selgub, kas elektriaktsiisi küsimuses suudab valitsus ka end kehtestada võib seab oma otsuste tegemisel esikohale Eesti Energia nõudmised ja soovi tõsta lähiajal elektri hinda.
Seda, kui palju ja miks monopoolne elektriettevõte lähiajal hinda tõsta tahab, soovitan ajakirjanikel küsida monopoolselt elektriettevõttelt. Ja miks mitte sama jõuliselt nagu valitsuse liikmetelt elektriaktsiisi kehtestamise vajalikkuse kohta.

No comments: